Artykuły

Bagażnik rowerowy

Wybór bagażnika rowerowego może przysporzyć sporo kłopotu. Czym się kierować przy jego wyborze? Jakie wymagania powinien spełniać dobry bagażnik?

Na początek musimy zadać sobie pytanie: Ile rowerów będziemy chcieli przewozić autem? Jeśli planujemy przewozić jeden lub dwa rowery to najkorzystniej będzie zaopatrzyć się w bagażnik dachowy. Jeżeli transportować będziemy większą ilość jednośladów to zaleca się zakup platformy na hak auta. Ułatwi nam to zdecydowanie zakładanie i zdejmowanie rowerów oraz ograniczy opory powietrza, które mogłyby być uciążliwe przy przewozie kilku rowerów na dachu samochodu.

Decydując się na zakup bagażnika rowerowego montowanego na dachu naszego pojazdu trzeba pamiętać o zwiększonej wysokości samochodu. Jest to istotne zwłaszcza podczas podróży, kiedy na bagażniku przewozimy rowery. Sporej ilości kierowców zdarza się zapomnieć o dodatkowym bagażu, co skutkuje uszkodzeniem zarówno karoserii jak i przewożonych na dachu rowerów.

Uchwyty rowerowe cechują się kilkoma parametrami:

  • udźwig – w zależności od rodzaju bagażnika najczęściej wynosi 15 - 60 kg.
  • maksymalna liczba rowerów do zamocowania – bagażniki dachowe umożliwiają transport nawet trzech - czterech jednośladów jednocześnie, jednak każdy z nich wymaga osobnego uchwytu. W bagażnikach na tylnej klapie i na haku możemy przewieźć cztery rowery.
  • masa - 3 – 4 kg w przypadku uchwytów montowanych na dachu, ok. 15 – 20 kg w przypadku platform na hak holowniczy.
  • dopuszczalna średnica ramy roweru
  • dopuszczalna średnica obręczy koła roweru

Najprostsze uchwyty, najczęściej wykonane ze stali, można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Dobrej jakości uchwyt aluminiowy to wydatek ok. 250 zł. Ceny najdroższych modeli wynoszą ok. 600-700 zł. Do tych kosztów doliczyć należy koszt bagażnika bazowego, na którym zamontowany zostanie uchwyt na rowery.

Najnowsze artykuły

Instalacja LPG - czy warto?

W Polsce jeździ najwięcej aut z instalacją LPG. Jakie są wady i zalety montażu instalacji gazowej w samochodzie? Na jakie oszczędności można liczyć?

Bridgestone numerem 1 na świecie

W rankingu Global Tire Company 2014 opony marki Bridgestone szósty raz z rzędu uzyskały miano najlepszych na świecie.

Światła do jazdy dziennej

Na drogach spotkać można coraz wiecej aut ze światłami, które są ledwie dostrzegalne dla innych kierowców, jak sie okazuje są to światła ozdobne a nie dzienne!

 

Brudne felgi

Zabrudzone felgi niekorzystnie wpływają na wygląd samochodu. Jak prawidłowo dbać o felgi, by jak najdłużej dodawały blasku?

Wymiana opon

Wymiana opon to jedna z czynności, których nie da się uniknąć. Odpowiednio dobrane do pory roku ogumienie samochodu