Artykuły

Instalacja LPG - czy warto?

Polska jest liderem w Europie pod względem ilości aut z instalacją gazową. Mimo to w kraju nie brakuje zarówno wielkich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników jazdy na LPG. Eksploatacja samochodów z każdym dniem staje się coraz droższa. Mimo spadków cen oleju napędowego na początku roku, nadal cena autogazu jest o ponad połowę niższa od ceny benzyny. Instalacja gazowa w samochodzie napędzanym benzyną staje się zatem coraz bardziej kuszącą alternatywą, jednak koszt jej montażu z powodzeniem zniechęca wielu kierowców.

Koszt instalacji gazowej uzależniony jest od ilości cylindrów i pojemności silnika. Co ważne nie należy oszczędzać na instalacji, odpowiedni dobrane, wysokiej jakości komponenty sprawią, że jazda na LPG stanie się przyjemnością, a awarie instalacji zdarzać się nam będą niezwykle rzadko. Najczęściej montaż instalacji gazowej to wydatek około 2400zł – 2800zł. Dodatkowymi kosztami jakie ponoszą kierowcy samochodów z LPG jest wizyta w stacji kontroli pojazdów. Przegląd samochodu z LPG jest o 63 zł wyższe niż w przypadku aut benzynowych.

W samochodach wyposażonych w instalację gazową trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów gazu. Zaleca się wymianę filtra fazy ciekłej – co 10 tys. km i filtra fazy lotnej – co 15 tys. km).

Zwrot wydatków
Przyjmijmy założenie, że posiadamy auto, które spala średnio 10l benzyny /100km; 14l gazu/100 km i w okresie 3 lat przejechaliśmy nim 25 tys. kilometrów. Bilans wygląda następująco:

  • Litr benzyny – 5,30 zł. Do pokonania założonego dystansu potrzebne było 2500 litrów benzyny, całkowity koszt wynosi 13 250 zł.
  • Litr gazu – 2.30 zł. Do pokonania założonego dystansu potrzebne było 3500 litrów benzyny, całkowity koszt wynosi 8 050 zł.

Na podstawie powyższych obliczeń widać, że montaż instalacji gazowej pozwolił nam zaoszczędzić ponad 5 tys zł.

Najnowsze artykuły

Bagażnik rowerowy

W Polsce jeździ najwięcej aut z instalacją LPG. Jakie są wady i zalety montażu instalacji gazowej w samochodzie? Na jakie oszczędności można liczyć?

Bridgestone numerem 1 na świecie

W rankingu Global Tire Company 2014 opony marki Bridgestone szósty raz z rzędu uzyskały miano najlepszych na świecie.

Światła do jazdy dziennej

Na drogach spotkać można coraz wiecej aut ze światłami, które są ledwie dostrzegalne dla innych kierowców, jak sie okazuje są to światła ozdobne a nie dzienne!

 

Brudne felgi

Zabrudzone felgi niekorzystnie wpływają na wygląd samochodu. Jak prawidłowo dbać o felgi, by jak najdłużej dodawały blasku?

Wymiana opon

Wymiana opon to jedna z czynności, których nie da się uniknąć. Odpowiednio dobrane do pory roku ogumienie samochodu