Artykuły

Ubezpieczenia OC samochodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC. Czym ono jest i czy rzeczywiście jest tak ważne?

Regulacje prawne
Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, chroni posiadaczy samochodów przed finansowymi następstwami nieprzewidzianych zdarzeń: wypadków i kolizji. Jeżeli spowodujesz wypadek, w którym ucierpi mienie osób trzecich, takie ubezpieczenie pokryje koszty napraw i doznanych szkód. Posiadanie ubezpieczenia OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Gdy policja podczas wypadku czy rutynowej kontroli stwierdzi brak wykupionej polisy OC, może wystawić mandat w wysokości 500 euro!

Poszkodowany a sprawca
Ważne jest, że OC chroni tylko poszkodowanego - ty, jako potencjalny sprawca, jeżeli chcesz mieć pewność, że w razie wypadku, do którego doszło z twojej winy, otrzymasz finansową rekompensatę, musisz wykupić AC, czyli auto-casco. Ta forma ubezpieczenia jest już w Polsce dowolna i jej brak nie jest w żaden sposób karany. Oczywiście, żaden zwrot nie przysługuje, gdy ubezpieczyciel stwierdzi, że do zdarzenia doszło w wyniku celowego działania lub pod wpływem niedozwolonych środków odurzających.

Wiele możliwości
Obecnie firmy ubezpieczeniowe walczą o klienta i oferują szeroki wachlarz zniżek i pakietów dodatkowych, które można wykupić razem z polisą OC. Za bezwypadkową jazdę można otrzymać nawet 70% rabatu. Popularnością wśród kierowców cieszą się też usługi assistance. Wielu docenia samochód zastępczy czy zwrot kosztów za taksówkę po wypadku, holowanie, dostarczenie paliwa, gdy nagle okaże się, że bak jest pusty, a także pomoc w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz pojazdu, wlania nie tego paliwa, co powinno być, etc.

Zgodnie z przepisami OC dla nowego samochodu powinieneś wykupić najpóźniej w ten sam dzień, w którym odbywa się rejestracja. W przypadku samochodów używanych polisa OC jest “nabywana” niejako razem z samochodem; wówczas, w ciągu 30 dni od zakupu, musisz zgłosić się do ubezpieczyciela w celu przedłużenia lub zerwania umowy (w przypadku drugiej opcji i tak musisz samochód ubezpieczyć, tylko możesz wybrać firmę, w której chcesz to uczynić). Kwota OC zależna jest od stażu kierowcy, a także marki i modelu samochodu.


Najnowsze artykuły

Instalacja LPG - czy warto?

W Polsce jeździ najwięcej aut z instalacją LPG. Jakie są wady i zalety montażu instalacji gazowej w samochodzie? Na jakie oszczędności można liczyć?

Światła do jazdy dziennej

Na drogach spotkać można coraz wiecej aut ze światłami, które są ledwie dostrzegalne dla innych kierowców, jak sie okazuje są to światła ozdobne a nie dzienne

Bagażnik rowerowy

Wybór bagażnika rowerowego może przysporzyć sporo kłopotu. Czym się kierować przy jego wyborze? Jakie wymagania powinien spełniać dobry bagażnik?

 

Brudne felgi

Zabrudzone felgi niekorzystnie wpływają na wygląd samochodu. Jak prawidłowo dbać o felgi, by jak najdłużej dodawały blasku?

Wymiana opon

Wymiana opon to jedna z czynności, których nie da się uniknąć. Odpowiednio dobrane do pory roku ogumienie samochodu