Artykuły

65 lat temu zanotowano pierwsze zwycięstwo Alfy Romeo w Formule 1.

Był 13 maja 1950 roku, kiedy to cztery bolidy „158" wyjechały na tor w Silverstone. Zwyciężył Giuseppe „Nino" Farina, który zdobył również pierwszy hat trick w Formule 1: pierwsze pole startowe w kwalifikacjach, zwycięstwo i najszybsze okrążenie w wyścigu. I oczywiście tytuł Mistrza Świata na zakończenie sezonu.

Jednym z najbardziej prestiżowych samochodów Muzeum Alfy Romeo jest bez wątpienia bolid Alfetta 158, jeden z najcenniejszych na świecie egzemplarzy ze względu na swoją przeszłość historyczno-sportową. Jest to ten sam samochód, którzy dzisiaj obchodzi rocznicę 65 lat od dnia pierwszego zwycięstwa Alfy Romeo, w powstałych wówczas Mistrzostwach Świata Formuły 1.

Był 13 maja 1950 r., kiedy na tor w Silverstone w Anglii wyjechały cztery „Alfetty", których kierowcami byli: Giuseppe „Nino" Farina, (który na zakończenie sezonu został Mistrzem Świata F1), Luigi Fagioli, Juan Manuel Fangio, wschodzącą argentyńską gwiazda, który w 1951 roku zdobył tytuł Mistrza Świata F1 za kierownicą Alfetty oraz Reg Parnell, brytyjski kierowca wybrany w hołdzie dla kraju goszczącego pierwsze Mistrzostwa.

Farina został zwycięzcą tego historycznego wyścigu, a dwa kolejne miejsca na podium zostały również zajęte przez kierowców Alf Romeo: samochody mediolańskiego producenta zdominowały zawody i ten scenariusz powtarzał się przez całe Mistrzostwa.

W trakcie sezonu, trio Farina-Fagioli-Fangio zostało nazwane przez publiczność „3F" i trio to wraz ze swoimi Alfami Romeo godnie reprezentowało Włochy na międzynarodowej arenie motoryzacyjnej, w delikatnym dla kraju oraz samej Alfy Romeo momencie.

Sceną dla fantastycznej próby sił zespołu Alfy Romeo w 1948 roku było „Grand Prix Wielkiej Brytanii" - „III RAC British Grand Prix", które wtedy nazywane było również „Grand Prix Europy". Odbywało się na torze w Northamptonshire, 40 mil na północ od Londynu, powstałym z dawnego lotniska Royal Air Force. Późniejszy Silverstone, choć wówczas jeszcze o nieco innej konfiguracji toru, miał stać się jedną z najbardziej widowiskowych aren F1.

Za flagą w szachownicę kończącą wyścig pomiędzy Abbey a Woodcote, król George VI osobiście pogratulował wszystkim kierowcom zespołu Alfy wyjątkowego rezultatu: pole position (Farina), zwycięstwo (Farina), kolejne dwa miejsca na podium, najszybsze okrążenie (Farina) i czołowe miejsca w klasyfikacji zajmowane przez całe Grand Prix. „Nino" Farina zdobył również pierwszy „hat trick" Formuły 1.

Był to początek nowej ery w wyścigach. W kolejnych dekadach Formuła 1 stała się „królewską" kategorią, najczęściej oglądaną przez publiczność, prawdziwym światowym fenomenem, a sama Alfa Romeo obrała ścieżkę ogromnego rozwoju, sukcesu handlowego i międzynarodowej sławy.

„158" jest wynikiem projektu z 1938 roku, a „Alfetty", konkurencyjne nawet dwanaście lat później, pomimo przerwy spowodowanej wydarzeniami na świecie, były ciągle na etapie pełnego rozwoju technicznego.

Zgodnie z regulaminem Mistrzostw Formuły 1, samochody mogły być wyposażone w turbodoładowany silnik o pojemności 1,5 litra lub 4,5 litra z zasilaniem atmosferycznym: silnik 158 miał osiem cylindrów w rzędzie, 1479 cm3 ze sprężarką i wychodząc od mocy 195 KM w 1938 roku, w kolejnych swoich wersjach, w Silverstone w 1950 roku uzyskał prawie 300 KM.

W 1951 roku, w „159", następcy wersji „158", silnik osiągnął maksymalną moc 425 KM (450 KM podczas próby), dzięki dwufazowej sprężarce i całej serii dodatkowych usprawnień. Regulamin ponadto nie precyzował limitu masy dla samochodów, ani dla ilości przewożonego paliwa.

Przewaga „158" na Silverstone przyjęła wartość symboliczną dla samej Alfy Romeo: sportowe sukcesy Alfetty były kołem zamachowym dla odrodzenia Alfy po trudnościach i szkodach wyrządzonych przez II wojnę światową, która odcisnęła swoje piętno.

Alfetta 158 została uznana za samochód zamykający erę przedwojenną marki: w 1951 roku, po drugich Mistrzostwach zwyciężonych przez Fangio w „159", Alfa Romeo oficjalnie wycofała się z wyścigów, aby skoncentrować ludzi i środki na produkcji seryjnej.

Najnowsze artykuły

Instalacja LPG - czy warto?

W Polsce jeździ najwięcej aut z instalacją LPG. Jakie są wady i zalety montażu instalacji gazowej w samochodzie? Na jakie oszczędności można liczyć?

Bridgestone numerem 1 na świecie

W rankingu Global Tire Company 2014 opony marki Bridgestone szósty raz z rzędu uzyskały miano najlepszych na świecie.

Światła do jazdy dziennej

Na drogach spotkać można coraz wiecej aut ze światłami, które są ledwie dostrzegalne dla innych kierowców, jak sie okazuje są to światła ozdobne a nie dzienne!

 

Brudne felgi

Zabrudzone felgi niekorzystnie wpływają na wygląd samochodu. Jak prawidłowo dbać o felgi, by jak najdłużej dodawały blasku?

Wymiana opon

Wymiana opon to jedna z czynności, których nie da się uniknąć. Odpowiednio dobrane do pory roku ogumienie samochodu